Main menu

Jak uniknąć niszczenia okien PCV?

Blask, jaki towarzyszy nowo kupionym czy też najzwyczajniej świeżo umytym oknom nie będzie niestety trwał wiecznie, jeśli nie będziemy odpowiednio o nie dbać. Rysy na ich powierzchni, zmiany w powłoce okuć czy uszkodzenia ram wcześniej czy później zepsują ten efekt. Jak temu zapobiec?

Okna PCV to obecnie najpopularniejszy na rynku typ. Często jest on jednak, jak wszystkie materiały, narażony na zmienne warunki atmosferyczne i ich negatywne oddziaływanie. Dlatego tak istotne jest robienie regularnego przeglądu, zaczynając od okresu tuż po kupieniu. Można natknąć się na wiele problemów, takich jak korozja okuć, poluzowanie ruchomych części, niszczenie uszczelek itd. Wskazana jest więc konsultacja ze sprzedawcą w celu ustalenia odpowiedniej strategii dbania o okna. Może ona oszczędzić późniejszych wydatków na niwelowanie szkód.

Jak uchronić okna aluminiowe przed zniszczeniem?

W przypadku okien aluminiowych największym zagrożeniem jest korozja, będąca naturalnym skutkiem oddziaływania zanieczyszczeń atmosferycznych. Wymagają w związku z tym częstszego czyszczenia i ścierania kurzu. Mycie okien we Wrocławiu, który jest miastem pełnym zanieczyszczeń i spalin, musi odbywać się szczególnie często, podobnie jak konserwowanie powierzchni. Należy jednak pamiętać, że nie mogą być to środki żrące lub zawierające kwas.

Istotne jest także zdjęcie folii ochronnej nie później, niż trzy miesiące od dokonania zakupu.

Jak skutecznie zakonserwować ramy?

Przede wszystkim – nie należy stosować na nich preparatów o właściwościach żrących lub zawierających rozpuszczalnik, jeśli nie chcemy przebarwień i zniszczeń powierzchni ramy. Popularnym zabiegiem w przypadku posiadania okien PCV jest zamontowanie okleiny drewnopodobnej, łatwiejszej w czyszczeniu i konserwacji.

Jak prawidłowo dbać o okucia?

Poza rysowaniem szklanych powierzchni na niszczenie narażone są szczególnie okucia. Przynajmniej raz do roku powinno się robić ich przegląd, by upewnić się, że żaden element nie jest obluzowany lub uszkodzony na skutek zbyt długiego użytkowania.

Jeśli tak jest, należy naoliwić wszystkie ruchome części okna, pamiętając o unikaniu środków osłabiających powłokę antykorozyjną. Wystrzegaj się kwasów i ich roztworów.

W przypadku obniżenia okna dobrze jest doregulować docisk i wysokość przykręcając śruby.

Jak prawidłowo zakonserwować uszczelki?

Podobnie postępujemy z uszczelkami, chroniąc je przed wpływem czynników zewnętrznych poprzez naniesienie odpowiedniego preparatu zabezpieczającego. Zmniejsza on ryzyko przymarznięcia ich do powierzchni podczas mrozów. Najlepiej sprawdzają się środki na bazie żywic silikonowych.